Jak wstawić puzzle na bloga?

Nie wiesz jak wstawić puzzle na swojego bloga? Krok po kroku pokażemy jak to można zrobić w popularnych systemach blogowych. Przygotowaliśmy instrukcję dla popularnych platform blogowych, jednak jeżeli masz bloga w innym serwisie, także powinieneś sobie poradzić. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do administratora serwisu blogowego, którego używasz.

Kod do wstawienia na bloga

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, niezależnie od tego w jakim serwisie piszesz pamiętnik, jest wybranie zdjęcia, które chcesz wstawić na swojego bloga. W tym celu musisz odwiedzić naszą stronę dla webmasterów. Po kliknięciu na wybrane zdjęcie pokaże się formularz, który trzeba wypełnić.

Adres URL twojego bloga powinieneś dobrze znać, jest on widoczny w pasku adresu przeglądarki, gdy odwiedzasz swój wirtualny pamiętnik (np. http://mojblog.blogspot.com). Wpisanie nazwy swojego bloga także nie powinno sprawić problemów. To jaką wielkość zdjęcia wybierzesz, zależne jest od tego, gdzie chcesz wstawić puzzle. Jeżeli mają być one na stałe na pasku bocznym bloga, to odpowiednie będzie małe zdjęcie. Jeżeli natomiast chcesz umieścić wpis w blogu, którego elementem będą puzzle, to możesz rozważyć wybór dużego zdjęcia. Musisz się też zastanowić, czy chcesz, żeby wyświetlane były wyniki najlepszych graczy. Zależy to w dużej mierze od tego, czy Twoi czytelnicy lubią rywalizację. Lista najlepszych wyników zabierze trochę miejsca, podobnie jak opis obrazka, z którego możesz zrezygnować. Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca, przycisk "ułóż puzzle" można również ukryć, ufając domyślności naszych gości. Ostatnim elementem jest wybór kolorystyki naszego gadżetu. Od niej zależy jak dopasowane będą puzzle do bloga. Na szczęście po każdej zmianie w formularzu widzimy podgląd na żywo wybranych puzzli, możemy więc sprawdzić jak będą wyglądać wstawione na bloga.

Po wypełnieniu formularza należy wcisnąć przycisk "Wyślij". Na stronie pokaże się kod HTML, który należy skopiować do schowka, a najlepiej zapisać w jakimś pliku tekstowym. To właśnie ten kod wstawiony w blogu umożliwi układanie puzzli. Dalsza część tego tekstu opisuje kroki, jakie należy wykonać, żeby wstawić kod do blogów prowadzonych w popularnych, ogólnodostępnych serwisach blogowych - Blogspot, Blox, Blog.pl. Jeżeli na liście nie ma Twojego serwisu blogowego, to prawdopodobnie na podstawie opisu dla innych systemów, wstawisz puzzle także na swojego bloga. Czynności, które musisz wykonać mogą się różnić w szczegółach, natomiast zasady pozostają te same.

Blogger - blogspot.com

Blogger.com to platforma blogowa firmy Google, oferującą bezpłatne blogi w domenie blogspot.com. Googlowe blogi oferują świetną funkcjonalność i duży stopień niezawodności przy zachowaniu bardzo prostej obsługi.

Puzzle w panelu bocznym

Aby zmienić panel boczny bloga musimy, po zalogowaniu do naszego konta, przejść do zakładki Układ / Elementy strony i we właściwym miejscu wybrać opcję dodaj gadżet. W okienku, które się otworzy wybieramy plusik przy pozycji HTML/JavaScript.

Następnie podajemy jakiś tytuł (np. Puzzle) i w większe pole wklejamy przygotowany wcześniej (w pierwszym kroku) kod HTML puzzli. Po akceptacji i zapisaniu układu bloga przy użyciu przycisku zapisz, możemy podziwiać nowy układ.

Warto także zachęcić czytelników do rywalizacji, poświęcając puzzlom osobny wpis w blogu.

Wpis z puzzlami

Na początku należy stworzyć nowy wpis w blogu i napisać kilka słów zachęcających czytelników do rywalizacji, bądź po prostu układania puzzli dla przyjemności. W jaki sposób to zrobić, wytrawny Bloger wie najlepiej. My skupimy się na kwestiach technicznych. Gdy podczas pisania postu chcemy wstawić puzzle, musimy przełączyć zakładkę Nowy post na Edytuj kod HTML.

Po wykonaniu tej czynności, pozostaje wkleić ze schowka kod HTML puzzli i opublikować wpis wciskając przycisk publikuj posta. Potem trzeba już tylko czekać na reakcje czytelników i komentarze opisujące wrażenia i osiągnięte wyniki.

Poza dodaniem puzzli do bloga, warto też zamieścić odnośnik do naszego serwisu, np. w sekcji z odnośnikami do ciekawych stron. Dzięki temu czytelnicy Twoje internetowego pamiętnika będą mogli poznać naszą stronę.

Blox

Blox to platforma blogowa Agory (wydawcy Gazety Wyborczej), oferującą bezpłatne blogi w domenie blox.pl. Dużą zaletą Bloksa, podobnie jak w przypadku Bloggera, jest prosta obsługa. Dodatkowym atutem tej platformy jest aktywna polska społeczność skupiona wokół serwisu.

Puzzle w panelu bocznym

Żeby wstawić puzzle do panelu bocznego, należy wejść do konfiguracji bloga. W zakładce Wygląd trzeba wybrać menu Elementy.

Wśród konfiguracji elementów widocznych na blogu widoczne będzie duże pole tekstowe Pole na kod html..., w które należy wkleić kod HTML puzzli wygenerowany wcześniej. Kod warto poprzedzić przez <center> i zakończyć </center> - spowoduje to, że obrazek puzzli będzie się znajdował na środku bocznej kolumny. Po kliknięciu przycisku Zapisz można podziwiać efekt na stronie z blogiem.


Wpis z puzzlami

Dodanie w Bloksie wpisu z puzzlami jest nieco, ale na szczęście tylko nieco, bardziej skomplikowane. Pewnym utrudnieniem jest, że domyślny edytor wpisów - TinyMCE jest tak ustawiony, że usuwa odniesienia do skryptów z edytowanego wpisu. Pierwszym krokiem podczas tworzenia nowego wpisu powinna być więc zmiana edytora. Można tego dokonać przez kliknięcie na ustawienia edytora, tuż nad oknem edycji posta.

Możemy wybierać spośród kilku opcji, natomiast wstawić puzzle możemy gdy zapiszemy ustawienia z wybranym prostym edytorem tekstowym lub zaawansowanym edytorem HTMLArea. Pierwszy z nich jest prostszy do wstawienia puzzli, bo wystarczy wkleić kod HTML wygenerowany na naszej stronie we właściwe miejsce. Jednak w jego przypadku osoby nie znające języka HTML mogą mieć problem z formatowaniem normalnych wpisów. Dlatego pokażemy jak dodać puzzle w przypadku tego drugiego edytora. Po zapisaniu zmian, ponownie wchodzimy w tworzenie nowego posta i wpisujemy tekst zachęcający czytelników do naszej nowej gry online. Gdy chcemy wstawić puzzle, wciskamy przycisk oznaczony <>, żeby przejść do edycji wpisu w HTMLu.

Nasz post wyświetlany jest teraz jako źródło HTML i możemy wkleić kod puzzli wygenerowany wcześniej.

Gdy kod puzzli jest już na swoim miejscu, pozostaje opublikować artykuł przez wciśnięcie przycisku publikuj. Od tej pory w naszym cyfrowym pamiętniku widnieje wpis z możliwością układania puzzli.


Blog.pl

Blog.pl to serwis z bardzo długą historią (przynajmniej jak na blogosferę). Powstał w 2001 roku i nadal ma bardzo wielu zwolenników. Mimo swojego wieku, dzięki stałej ewolucji, ciągle oferuje niezłą funkcjonalność i prostotę obsługi. Jego jakość gwarantuje Grupa Onet, do której należy. Niestety nie udało nam się wstawić puzzli do treści wpisu, gdyż edytor HTML usuwa odwołania do Javascriptu. Natomiast bez większych problemów można dodać naszą grę online do panelu bocznego, pamiętając jednak, że po zmianie szablonu na inny, czynność trzeba będzie powtórzyć.

Puzzle w panelu bocznym

Aby puzzle pojawiły się na blogu, konieczna będzie edycja szablonu HTML bloga. W tym celu należy przejść do zakładki Wygląd i wybrać Edytor HTML. W dużym polu tekstowym pokaże się kod HTML szablonu bloga. Dobrym pomysłem będzie skopiowanie do schowka całego kodu i zapisanie go w pliku tekstowym. Nie jest to może konieczne, bo nawet gdy się pomylimy i przypadkiem popsujemy wygląd bloga, nasze zmiany znikną po ponownym wybraniu gotowego szablonu.

Przed wstawieniem kodu puzzli, należy podjąć decyzję, w którym miejscu mają się wyświetlać. Jeżeli mają znaleźć się np. pod chmurą tagów, to szukamy linijki zawierającej {tagi_chmura}</div> i w następnej linijce wklejamy kod puzzli otrzymany wcześniej na naszej stronie. Jeżeli chcemy, żeby nad naszym dodatkiem pojawił się tytuł, możemy kod poprzecić na przykład wpisem <div class="archiwum"><strong>Puzzle</strong></div>.

Po wciśnięciu przycisku Zapisz i odczekaniu chwili na zaktualizowanie zawartości, puzzle powinny pojawić się w blogu.


Na koniec...

Oczywiście, jeżeli korzystasz z innej, bezpłatnej platformy blogowej, może się okazać, że dostawca usług nie pozwoli Ci wstawiać zewnętrznych skryptów, które są konieczne do uruchomienia puzzli na Twoim blogu. W takim wypadku może warto rozważyć zmianę platformy blogowej. Nie są to jednak częste przypadki.

Masz konto na Facebooku? Polub nas :-)
Ukwiecona łąka - puzzle on-line
Kolekcja znaczków pocztowych - puzzle on-line
Mi-24 - puzzle on-line
Kłody drewna - puzzle on-line
Fontanna w Parku Cytadeli (Hiszpania) - puzzle on-line
Szczyt Alpamayo (Peru) - puzzle on-line
Jabłka i pomarańcze - puzzle on-line
Miasteczko Sisteron (Francja) - puzzle on-line
Fontana di Trevi (Włochy) - puzzle on-line
Winnica w jesienny dzień (Australia) - puzzle on-line
Salmon Creek Falls (USA) - puzzle on-line
Tatry Zachodnie (Słowacja) - puzzle on-line
Kanał w Amsterdamie (Holandia) - puzzle on-line
Stare domy w Aarhus (Dania) - puzzle on-line
Tory na stacji kolejowej - puzzle on-line
Kamienice w Amsterdamie (Holandia) - puzzle on-line
Jak-9 - puzzle on-line