Łotwa - puzzle online

Łotwa

Łotwa, Republika Łotwy (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo unitarne w Europie Północnej, jeden z krajów nadbałtyckich, położony w przeważającej części w dorzeczu Dźwiny. Od północy Łotwa graniczy z Estonią, od wschodu z Rosją i Białorusią, a od południa z Litwą. Łączna długość granic lądowych wynosi 1368 km. Większość zachodniej granicy Łotwy wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Powierzchnia administracyjna Łotwy wynosi 64 573 km², co daje jej 124. miejsce na świecie i 24. w Europie. Zamieszkana przez niecałe dwa miliony ludzi (2017), zajmuje pod względem liczby ludności 147. miejsce na świecie, a 32. w Europie. Łotwa jest państwem unitarnym, w skład którego wchodzą cztery krainy historyczne: Liwonia, Łatgalia, Kurlandia i Semigalia. Administracyjnie podzielona jest na dziewięć miast wydzielonych oraz 110 powiatów. Jej największym miastem i stolicą jest Ryga. Inne większe miasta to Dyneburg, Lipawa, Jełgawa, Jurmała i Windawa.

Po zakończeniu I wojny światowej w Rydze 18 listopada 1918 Łotwa proklamowała niepodległość. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow znalazła się w sowieckiej strefie wpływów i od czerwca 1940 roku trwała okupacja jej terytorium. Od 5 sierpnia 1940 roku do 4 maja 1990 roku istniała Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka. 21 sierpnia 1991 roku Łotwa ogłosiła deklarację niepodległości i w tym też roku została przyjęta do ONZ. Od 1 maja 2004 roku Łotwa jest członkiem Unii Europejskiej, a od 29 marca 2004 roku NATO. Należy także do OBWE, Rady Europy oraz Rady Bałtyckiej i Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Witebsk (Białoruś) puzzle onlineMost kolejowy w Rydze (Łotwa) puzzle online ze zdjęciaPanorama Rygi z Kościołem św. Piotra (Łotwa) puzzle online ze zdjęciaZima na ulicach Rygi (Łotwa) puzzle online ze zdjęciaUliczka w Rydze (Łotwa) puzzle onlineBursztyn puzzle onlinePanorama Rygi (Łotwa) puzzle onlinewędrówki ludu puzzle onlineKamienica puzzle online ze zdjęciaCalle de Riga capital de Letonia puzzle onlineEdificio de Riga puzzle online ze zdjęciaRyga puzzle online ze zdjęciasigulda puzzle onlineogry są jak cebula puzzle online ze zdjęciaŁadowarki puzzle online ze zdjęciaDziki borowik w łotewskim lesie puzzle online ze zdjęciaShrek to miłość puzzle online ze zdjęciaPanoramę Rygi puzzle online