Życie - puzzle online

Życie

Życie (gr. βίος, bios) w biologii ma dwie, związane ze sobą definicje:

zespół procesów życiowych – swoistych, wysoko zorganizowanych funkcjonalnie (w cykle i sieci), przemian fizycznych i reakcji chemicznych, zachodzących w otwartych termodynamicznie, wyodrębnionych z otoczenia układach fizycznych (zawierających zawsze kwasy nukleinowe i białka, według stanu współczesnej wiedzy), zbudowanych morfologicznie (o hierarchicznej strukturze), składających się z jednej lub wielu komórek (organizmach, osobnikach) oraz swoistych zjawisk biologicznych, zachodzących z udziałem tych organizmów – istniejący na Ziemi, a być może też na innych planetach

właściwość pewnych układów fizycznych (→ organizmów), w których zachodzą procesy życiowe.W ciągu całej historii powstało wiele teorii odwołujących się do życia, m.in. materializm, hilemorfizm i witalizm. Mimo to, zdefiniowanie życia również współcześnie jest problemem dla naukowców i filozofów.

Najmniejszą jednostką życia jest organizm. Organizmy mogą składać się z jednej lub więcej komórek, przechodzą metabolizm, utrzymują homeostazę, mogą rosnąć, reagują na bodźce, rozmnażają się (płciowo lub bezpłciowo), oraz, drogą ewolucji, dopasowują się do otaczającego ich środowiska w ciągu kolejnych pokoleń. W biosferze Ziemi można znaleźć wiele różnorodnych organizmów, których życie opiera się na węglu oraz wodzie. Organizmy dzielą się m.in. na rośliny, zwierzęta, grzyby, protisty, archeony i bakterie. Kryteria życia w niektórych przypadkach bywają niejednoznaczne, w związku z czym, w zależności od źródła, stworzenia takie jak wirusy, wiroidy czy sztuczne życie są niezaliczane do organizmów żywych.

Abiogeneza to naturalny proces życiowy zachodzący w materii nieżyjącej, np. w związkach organicznych. Wiek Ziemi wynosi ok. 4,54 mld lat, jednak najstarsze formy życia ziemskiego powstały co najmniej 3,5 mld lat temu w eoarchaiku, kiedy twardniała skorupa ziemska. Najstarszym fizycznym świadectwem istnienia życia na Ziemi jest biogenny grafit pobrany ze skał metaosadowych powstałych 3,7 mld lat temu w zachodniej Grenlandii oraz skamieniałości maty drobnoustrojowej (ang. microbial mat) znalezionej w piaskowcu w zachodniej Australii. Wiele teorii, takich jak np. Wielkie Bombardowanie, sugeruje, że życie na Ziemi mogło istnieć jeszcze wcześniej. Odwołując się do badań z 2015 roku, życie na Ziemi mogło istnieć 4,1 mld lat temu; odwołując się jednak do innych badań, mogło istnieć już 4,25 mld lat temu, lub nawet 4,4 mld lat temu. Według jednego z badaczy, „jeśli życie na Ziemi powstało wystarczająco szybko, to może ono być powszechne we wszechświecie”.

Mechanizm, dzięki któremu powstało życie na Ziemi, pozostaje nieznany, chociaż powstało wiele dotyczących go hipotez. Życie, od czasu jego powstania, rozwinęło się w wielu formach, które zostały sklasyfikowane i podzielone na jednostki zwane taksonami. Organizmy żywe mogą żyć i prosperować w wielu warunkach. Mimo to, szacuje się, że spośród 5 mld gatunków zamieszkujących Ziemię w ciągu całej jej historii, wyginęło ok. 99% gatunków. Szacuje się, że liczba obecnie żyjących na Ziemi gatunków wynosi 10–14 mln, z czego do tej pory zostało udokumentowanych 1,9 mln.

Odwołując się do hipotezy panspermii, życie mikroskopijne – rozprowadzone przez meteoryty, planetoidy i inne małe ciała Układu Słonecznego – może istnieć również w innych miejscach we Wszechświecie. Mimo że znane jest nam jedynie życie istniejące na Ziemi, jest możliwe, że istnieje również życie pozaziemskie. Projekty naukowe, takie jak SETI, poszukują sygnałów radiowych w przestrzeni kosmicznej, które mogły zostać wysłane przez pozaziemskie cywilizacje.

Kamienie do masażu w salonie SPA puzzle online ze zdjęciaEgzotyczne koktajle na plaży puzzle onlineDeser lodowy z czekoladową polewą puzzle onlineOzdoby świąteczne puzzle online ze zdjęciaSterta warzyw i owoców puzzle onlineLatarnia bożonarodzeniowa puzzle online ze zdjęciaOzdobione kwiatami skrzypce puzzle onlineBile puzzle online ze zdjęciaOwoce leśne w wiaderku puzzle onlineKieszonkowy zegarek na łańcuszku puzzle onlinePrzydomowy ogródek puzzle online ze zdjęciaZestaw do kąpieli puzzle onlineMartwa natura z owocami i bukietem kwiatów puzzle onlineJesienne dary natury puzzle online ze zdjęciaLampiony z dyni puzzle online ze zdjęciaMartwa natura z czerwonym winem puzzle online ze zdjęciaMartwa natura puzzle onlinezegarki puzzle online ze zdjęciaWarzywa na drewnianym stole puzzle onlineMartwa natura puzzle onlineSłoiki miodu i propolisu puzzle online ze zdjęciaAparat w budce telefonicznej puzzle online ze zdjęciaKwiat lotosu puzzle onlinePrzyrządy do masażu puzzle onlineWyroby czekoladowe poukładane w rządki puzzle online ze zdjęciaSzklanka soku w otoczeniu owoców tropikalnych puzzle online ze zdjęciaNoworoczna kompozycja ze starym zegarem puzzle onlineSzczenięta rasy Yorkshire Terrier Biewer puzzle online ze zdjęciaSztuczne kwiaty puzzle onlineMiseczka wiśni na białym stole puzzle online ze zdjęciaKompozycja z dojrzałych warzyw i owoców puzzle onlineLemoniada puzzle online ze zdjęciaKompozycja z aromatycznymi przyprawami, ziarnami kawy i czekoladą puzzle onlineBożonarodzeniowa pocztówka z plażą w tle puzzle onlineTruskawki puzzle onlineJesienny bukiet puzzle online ze zdjęciaZabytkowa lornetka teatralna puzzle onlineJesienne liście puzzle onlineRóżnokolorowe róże puzzle online ze zdjęciaKlocka puzzle onlineDynie przed Halloween puzzle online ze zdjęciaJapoński noworoczny posiłek puzzle online ze zdjęciaKolorowe lakiery do paznokci puzzle onlineSól do kąpieli i aromatyczne olejki puzzle onlineSałatka owocowa puzzle online ze zdjęciaLiście jesienią puzzle online ze zdjęciaStarodawne narzędzia puzzle online ze zdjęciaŚwiąteczna mieszanka puzzle online ze zdjęcia