Fontanna - puzzle online

Nasz nowy sklep Puzzle Factory

Fontanna

Fontanna (wodotrysk) – urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury.

Jedna z konstrukcji składa się z basenu z przelewem i trzonu z dyszą. Do trzonu doprowadzona jest pod ciśnieniem woda, która tryska z jednej lub kilku dysz. Opadająca woda gromadzona jest w basenie. Basen może być złożony z jednej lub kilku mis różnej wielkości i różnego kształtu. Ilość wody w basenach regulowana jest za pomocą przelewów. Innym rodzajem fontann są takie, w których woda spływa w formie kaskad. Najbardziej znanym jej przykładem jest Fontanna di Trevi w Rzymie, która zasilana jest grawitacyjnie, wodą spływającą do niej akweduktem.

Fontanny często mają bogate oprawy rzeźbiarskie lub architektoniczne. Znane były już w starożytności. Służyły ozdobie (umieszczano je w ogrodach, parkach, na placach miast i dziedzińcach pałaców), a także pełniły funkcje użytkowe lub kultowe (np. w meczetach i wczesnochrześcijańskich bazylikach). Przy budowie wykorzystywano czasem źródła artezyjskie.

Współczesne fontanny często mają wbudowane automatyczne urządzenia do iluminacji czy regulacji strumienia wody (przykładem może być Wrocławska Fontanna multimedialna, Multimedialny Park Fontann w Warszawie czy też śpiewająca fontanna w Mariańskich Łaźniach).

Rozróżnia się dwa podstawowe typy fontann:

europejski – woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada do niego, jednocześnie burząc lustro wody; tego typu fontanny rozpowszechniły się w Europie na początku ery nowożytnej i są obecnie najpopularniejsze;

arabski – woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, tylko wycieka z otworu po elementach swojej konstrukcji; fontanny tego typu budowali początkowo muzułmanie, głównie na półwyspie Iberyjskim i w Turcji; obecnie fontanny tego typu są mniej popularne od europejskich.

Fontanna w Starej Hawanie (Kuba) puzzle onlinePatuxai (Laos) puzzle online ze zdjęciaPałac Prezydencki w Bratysławie (Słowacja) puzzle onlineFontanna na Placu Zgody (Francja) puzzle online ze zdjęciaMeczet Sułtana Ahmeda (Turcja) puzzle online ze zdjęciaMost Pulteney w Bath (Wielka Brytania) puzzle online ze zdjęciaFontanna Brabo w Antwerpii (Belgia) puzzle online ze zdjęciaWodospady na rzece Krka (Chorwacja) puzzle onlineSiedziba Ministerstwa Zasobów Naturalnych w Astanie (Kazachstan) puzzle online ze zdjęciaPomnik założycieli Kijowa (Ukraina) puzzle online ze zdjęciaPeterhof - Wielki Pałac (Rosja) puzzle online ze zdjęciaKatedra św. Szczepana w Metzu (Francja) puzzle onlinePałac Buckingham w nocy (Wielka Brytania) puzzle onlineBudynki przy bazarze Al-Madina w Aleppo (Syria) puzzle online ze zdjęciaFontanna na Rynku we Wrocławiu puzzle online ze zdjęciaMiasto Visby (Szwecja) puzzle onlineFontanny w kanale (Moskwa) puzzle onlineŚwiątynia Wat Rong Khun (Tajlandia) puzzle onlineFontanna w Parku Cytadeli (Hiszpania) puzzle online ze zdjęciaFontanna w Kołobrzegu puzzle onlineRatusz w Porto (Portugalia) puzzle online ze zdjęciaFontanna „Przyjaźń Narodów” w Moskwie (Rosja) puzzle onlineFontana di Trevi (Włochy) puzzle online ze zdjęciaSiedziba władz miasta Sheffield (Wielka Brytania) puzzle online ze zdjęciaPark w Baden-Baden (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaTropikalne ogrody wokół Monte Palace na Maderze (Portugalia) puzzle online ze zdjęciaFontanna Samsona w Czeskich Budziejowicach (Czechy) puzzle online ze zdjęciaFontanna w mieście Telcz (Czechy) puzzle onlineParkowa fontanna w Monte Carlo (Monako) puzzle onlineFontanna w Forsyth Park w Savannah (USA) puzzle online ze zdjęciaFontanna - Plac Zgody w Paryżu (Francja) puzzle onlinePark Fitzroy Gardens w Melbourne (Australia) puzzle online ze zdjęciaBasen Latony (Francja) puzzle onlinePałac w Wilanowie puzzle onlinemój kołobrzeg puzzle onlineFontanna w Sant Antoni de Portmany na Ibizie (Hiszpania) puzzle online ze zdjęciaPanorama Starego Miasta Visby (Szwecja) puzzle online ze zdjęciaWodospad w Parku Barrington Tops (Australia) puzzle onlinePlac główny w mieście Trinidad (Kuba) puzzle online ze zdjęciaKaskada ogrodowa puzzle onlineWskazówka # 1 - Słynne miejsce we Włoszech puzzle onlineRothenburg ob der Tauber, Frankonia, Bawaria puzzle onlinePosejdon puzzle online ze zdjęciafontanna w Szczawnicy puzzle online ze zdjęciaWrocław puzzle puzzle onlineMikołajki puzzle onlineNeptun puzzle online ze zdjęciaMiasto Masdar puzzle online