Grenlandia - puzzle online

Grenlandia

Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat [kaˈlaːɬit ˈnunaːt], duń. Grønland [ˈɡ̊ʁɶnˌlanˀ]) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie, która położona jest geograficznie w Ameryce Północnej, a historycznie i politycznie w Europie, o obszarze 2 166 086 km² (największa wyspa na świecie niebędąca kontynentem), pokrytej w 81% przez lądolód grenlandzki (410,4 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 56 421 (1 stycznia 2021 r.). 89% mieszkańców stanowią Inuici.

Stolicą Grenlandii jest Nuuk (duńska nazwa Godthåb).

W 1979 roku duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. W 1982 roku odbyło się referendum, w którym mieszkańcy (52%) opowiedzieli za wystąpieniem z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Grenlandia wystąpiła z niej w 1985 roku. Grenlandia w przeciwieństwie do Danii nie jest członkiem Unii Europejskiej. Grenlandia jest członkiem Rady Nordyckiej.

W 2008 roku odbyło się referendum, w wyniku którego autonomia Grenlandii została poszerzona.

Nazwa wyspy oznacza „zielony kraj” – miała zachęcić do osiedlania się na niej, w przeciwieństwie do Islandii, której nazwa „kraina lodu” miała zniechęcać.

Szczenię psa grenlandzkiego puzzle onlineŻółty labrador puzzle onlinePozdrowienia od Świętego Mikołaja puzzle onlineMłoda foka w zatoce Kandałaksza (Rosja) puzzle online ze zdjęciaPejzaż górski o zachodzie słońca (Norwegia) puzzle online ze zdjęciaAnaruk puzzle online