Niemcy - puzzle online

Niemcy

Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN (niem. Deutschland; Bundesrepublik Deutschland, BRD, [ˈbʊndəsʁepuˌbliːk ˈdɔʏt͡ʃlant], wymowa) – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 578 km² i panuje w nim klimat umiarkowany. Z około 83 milionami mieszkańców jest najludniejszym państwem Unii Europejskiej. Stanowi czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy. Stanowi część strefy Schengen i strefy euro, jest członkiem ONZ, OECD, G7, G20. Po Stanach Zjednoczonych Niemcy są drugim krajem docelowym migracji na świecie.

W starożytności tereny obecnych Niemiec zamieszkiwały plemiona Celtów. Germanie (w obecnym rozumieniu tej nazwy) zamieszkiwali południowo-zachodnią Skandynawię i Jutlandię. Zanim zostali po raz pierwszy wzmiankowani w źródle historycznym, zaczęli migrować wzdłuż wybrzeży Bałtyku i na południe. Na terenie współczesnych Niemiec skolonizowali oni przede wszystkim ziemie nad Łabą i na wschód od niej. W starożytności, w V wieku p.n.e. Herodot wymienia w swojej Historiae plemienia Neurów, Budynów czy Scytów oraczy, które to były plemionami prasłowiańskimi. Była to pierwsza wzmianka o Słowianach w literaturze antycznej. We wczesnym średniowieczu słowiańskie osadnictwo miało też miejsce na terenie dzisiejszej Bawarii (Bavaria Slavica). W późniejszych wiekach Słowianie ulegli germanizacji. W X wieku terytoria niemieckie były centralną częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W XVI wieku północne, wschodnie i centralne Niemcy stały się centrum reformacji protestanckiej, podczas gdy części południowe i zachodnie pozostały katolickie. Różnice religijne doprowadziły do licznych konfliktów, na przykład do wojny trzydziestoletniej. Okupacja kraju w okresie wojen napoleońskich doprowadziła do rozwoju pangermanizmu i, w rezultacie, do zjednoczenia Niemiec w 1871 roku. Nowe niemieckie cesarstwo zostało zdominowane przez Prusy. W wyniku I wojny światowej i rewolucji w latach 1918–1919 Niemcy stały się Republiką Weimarską, a część ich dawnych ziem została podzielona przez traktat wersalski. W 1933 roku wielki kryzys doprowadził do powstania III Rzeszy. Następne lata zostały zdominowane przez narodowy socjalizm i działania zbrojne podczas II wojny światowej. Po 1945 roku Niemcy zostały podzielone przez zwycięskich w wojnie aliantów, w wyniku czego powstały dwa państwa: Niemiecka Republika Demokratyczna i Republika Federalna Niemiec. Ich zjednoczenie nastąpiło w 1990 roku.

W roku 1957 Niemcy Zachodnie były jednym z członków założycieli wspólnot europejskich, przekształconych później w Unię Europejską. Niemiecka gospodarka stanowi jedną z największych na świecie. Niemcy mają także bogatą historię i dziedzictwo kulturowe.

Studnia na rynku w Wismarze (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaSpokojna uliczka w Meersburgu (Niemcy) puzzle onlineDom w stylu alpejskim (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaFontanna w parku Hofgarten (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaAparat w budce telefonicznej puzzle online ze zdjęciaMiasto Rothenburg ob der Tauber w Bawarii (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaSzczenięta rasy Yorkshire Terrier Biewer puzzle online ze zdjęciaNeuschwanstein (Niemcy) puzzle onlineBrama prowadząca na Stary Most w Heidelbergu (Niemcy) puzzle onlineRatusz Staromiejski w Bambergu (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaKatedra w Monachium (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaDomy nad rzeką Regnitz w Bambergu (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaOzdoby choinkowe puzzle online ze zdjęciaHamburgery puzzle online ze zdjęciaStary Ratusz w Bambergu  (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaSobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu (Rosja) puzzle online ze zdjęciaZamek Eltz (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaDachy Norymbergi (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaSzpital Beelitz Heilstätten (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaBrukowana ulica w Blankenburgu (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaMiasteczko Schiltach w Szwarcwaldzie (Niemcy) puzzle onlineGmach opery w Dreźnie (Niemcy) puzzle onlineCochem (Niemcy) puzzle onlineWieże katedry w Monachium (Niemcy) puzzle onlineJezioro Tegernsee (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaZachód słońca na tropikalnej plaży puzzle onlineKatedra w Berlinie (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaKościół Inwalidów w Paryżu (Francja) puzzle onlineZabytkowy drewniany most w Bad Säckingen (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaSkrzynki z różnobarwnymi przyprawami i herbatami puzzle onlinePort w Hamburgu (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaZamek Hohenzollern (Niemcy) puzzle onlineBombki choinkowe puzzle online ze zdjęciaKamienice w Dreźnie (Niemcy) puzzle onlineBożonarodzeniowy jarmark w Magdeburgu (Niemcy) puzzle onlinePanorama Drezna (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaPanorama Sankt Gilgen (Austria) puzzle online ze zdjęciaMądry jamnik puzzle onlineStary most w Norymberdze (Niemcy) puzzle onlinePort w Lindau (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaBudynek Reichstagu w Berlinie (Niemcy) puzzle onlineKanały w Strasburgu (Francja) puzzle online ze zdjęciaZamek Johannisburg (Niemcy) puzzle onlineWioska w noc wigilijną puzzle onlineŁąka ze szczytami Karwendel w tle (Niemcy) puzzle onlineMiejscowość Guebwiller w Alzacji (Francja) puzzle online ze zdjęciaStare Miasto w Monachium (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaNocna panorama Frankfurtu nad Menem (Niemcy) puzzle online