Francja - puzzle online

Francja

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również piątym spośród najlepiej rozwiniętych krajów świata i dziewiątym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji sformułowane zostały w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej liberté, égalité, fraternité („wolność, równość, braterstwo”). Kraj należy do grona założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw Wspólnoty. Francja jest także członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wchodzi w skład m.in. Frankofonii, G7 oraz Unii Łacińskiej. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo weta.

Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, wpływy w dawnych koloniach, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Widok na wieżę Eiffla z Mostu Aleksandra III (Francja) puzzle onlineWnętrze latarni morskiej na Wyspie Vierge (Francja) puzzle onlineAkwedukt Pont du Gard (Francja) puzzle online ze zdjęciaUliczka w miasteczku Lourmarin (Francja) puzzle online ze zdjęciaDomy na klifie w Bonifacio na Korsyce (Francja) puzzle onlineMonpazier (Francja) puzzle onlineChâteau de la Bretesche (Francja) puzzle online ze zdjęciaDom na Frederiksø (Dania) puzzle online ze zdjęciaPomnik Chrystusa Zbawiciela (Brazylia) puzzle online ze zdjęciaFontanna na Placu Zgody (Francja) puzzle online ze zdjęciaSobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu (Rosja) puzzle online ze zdjęciaWieża Eiffla (Francja) puzzle online ze zdjęciaWidok Łuku Triumfalnego z Pól Elizejskich (Francja) puzzle online ze zdjęciaCochem (Niemcy) puzzle onlineGórskie jezioro w Dolinie Aosty (Włochy) puzzle onlineKościół Inwalidów w Paryżu (Francja) puzzle onlineBalony puzzle onlineKciuk (Paryż) puzzle onlinePodstawa wieży Eiffla (Francja) puzzle onlineKorki od butelek z winem puzzle onlineZamek Rohan w Alzacji (Francja) puzzle online ze zdjęciaLampa uliczna puzzle online ze zdjęciaDiabelski młyn puzzle onlineUliczka w Saint-Tropez (Francja) puzzle online ze zdjęciaPałac Luksemburski w Paryżu (Francja) puzzle onlineZabytkowe wiezienie w Annecy (Francja) puzzle onlineVarenna nad jeziorem Cono (Włochy) puzzle online ze zdjęciaColmar w strugach deszczu (Francja) puzzle online ze zdjęciaStary dom nad kanałem w Brugii (Belgia) puzzle onlineLawendowe pole w Prowansji (Francja) puzzle online ze zdjęciaKamieniczki na starówce w Rydze (Łotwa) puzzle onlineKanały w Strasburgu (Francja) puzzle online ze zdjęciaFrancuskie makaroniki puzzle online ze zdjęciaZabytkowy budynek w dzielnicy francuskiej (USA) puzzle onlineStare kamienice nad kanałem w Strasburgu (Francja) puzzle online ze zdjęciaKolorowe domy w Mentonie (Francja) puzzle onlinePorto nad rzeką Duero (Portugalia) puzzle onlineKatedra św. Szczepana w Metzu (Francja) puzzle onlineTypowa paryska knajpka (Francja) puzzle online ze zdjęciaMiejscowość Guebwiller w Alzacji (Francja) puzzle online ze zdjęciaMost Pont Neuf w Paryżu (Francja) puzzle online ze zdjęciaKatedra Notre-Dame w Paryżu (Francja) puzzle onlinePlaża Cupecoy na wyspie Sint Maarten (Sint Maarten) puzzle online ze zdjęciaCiasto francuskie z bakłażanem i papryką puzzle onlineWzgórze Świętego Michała (Francja) puzzle onlineDachy paryskich kamienic widziane z wieży katedry Notre Dame (Francja) puzzle onlineRenklody i mirabelki puzzle onlineZamek w Fougères (Francja) puzzle online