Grecja - puzzle online

Grecja

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – państwo położone w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14 880 km. Poza częścią kontynentalną w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Grecja ma długą historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Uważana jest za spadkobierczynię starożytnej Grecji. Jako taka, stanowi kolebkę całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin demokracji, filozofii, igrzysk olimpijskich, sportu, wielu podstawowych twierdzeń naukowych, zachodniej literatury, historiografii, politologii oraz teatru, zarówno komedii, jak i dramatu. Świadectwem tej spuścizny jest 18 Obiektów Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nowożytne państwo greckie zostało utworzone w wyniku zwycięskiego powstania przeciwko rządom osmańskim.

Współczesna Grecja jest rozwiniętym krajem, o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego i innych wskaźnikach jakości życia. W 2002 r. Grecja zrezygnowała z własnej waluty, przyjmując euro. W 2013 trafiła do grupy państw rozwijających się (pierwszy w historii przypadek degradacji kraju do tej grupy). Jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych: Paktu Północnoatlantyckiego od 1952 roku, z przerwą w latach 1974–1980, Wspólnot Europejskich od 1981 r. oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej od 2005 r. Także członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego.

Wiatraki na Mykonos (Grecja) puzzle onlineKolorowe Santorini (Grecja) puzzle onlineWidok z wyspy Kiea na Makronisos (Grecja) puzzle online ze zdjęciaCharakterystyczna zabudowa Santorini (Grecja) puzzle onlinePisanki wielkanocne w koszyku puzzle online ze zdjęciaMalownicza uliczka na wyspie Hydra (Grecja) puzzle onlineErmupoli na wyspie Siros (Grecja) puzzle onlineZachód słońca na Santorini (Grecja) puzzle onlineWieża zegarowa w Poros (Grecja) puzzle online ze zdjęciaŁódź rybacka na wyspie Korfu (Grecja) puzzle onlineRybacka wioska na wyspie Paros (Grecja) puzzle online ze zdjęciaPanorama miasta Naksos na Cykladach (Grecja) puzzle onlineKolorowe kapcie puzzle online ze zdjęciaArchitektura Santorini (Grecja) puzzle onlineNadmorska uliczka na Poros (Grecja) puzzle onlineWodne taksówki na Poros (Grecja) puzzle online ze zdjęciaWiatraki na Zakynthos (Grecja) puzzle onlineWybrzeże Thasos (Grecja) puzzle onlineMiasteczko Oia puzzle onlinePanorama Nashville (USA) puzzle online ze zdjęciaSkładniki na sałatkę grecką puzzle online ze zdjęciaPamiątki puzzle onlineSycylijskie miasteczko (Włochy) puzzle online ze zdjęciaDzwon sygnałowy w Chersonezie (Ukraina) puzzle onlinePodwórkowe koty puzzle onlineMost nad Wjosą w miejscowości Konitsa (Grecja) puzzle online ze zdjęciaWidok z Vourkari w kierunku Makronisos (Grecja) puzzle online ze zdjęciaOia (Grecja) puzzle onlineArchitektura klasztorna na wyspie Patmos (Grecja) puzzle online ze zdjęciaRuiny Murów Konstantynopola w Stambule (Turcja) puzzle onlineKolorowe domy w Simi (Grecja) puzzle onlineBiała uliczka na Mykonos (Grecja) puzzle onlinePartenon (Grecja) puzzle onlineWidok na Pargę od strony zatoki (Grecja) puzzle online ze zdjęciaErechtejon (Grecja) puzzle onlineKamienna uliczka we wsi Papingo (Grecja) puzzle onlineGaj oliwny po burzy (Grecja) puzzle onlineWidok z lotu ptaka na port Paleokastritsa (Grecja) puzzle online ze zdjęciaGreckie kapcie puzzle onlineIdra (Grecja) puzzle online ze zdjęciaWieczór w Weronie (Włochy) puzzle onlineTawerna w Agia Marina na wyspie Egina (Grecja) puzzle online ze zdjęciaZnaki przy drodze na wyspie Kiea (Grecja) puzzle online ze zdjęciaJachty w przystani w Poros (Grecja) puzzle onlineUliczka w mieście Poros (Grecja) puzzle onlineJacht w zatoce Fikhiada na Kitnos (Grecja) puzzle online ze zdjęciaGruszki puzzle online ze zdjęciaBudynki przy głównej ulicy Poros (Grecja) puzzle online ze zdjęcia