Nowalijka - puzzle online

Nowalijka

Nowalijka – młode warzywo ukazujące się po raz pierwszy w sprzedaży w nowym sezonie wiosną. Do nowalijek zalicza się m.in.:

sałatę,

rzodkiewki,

pomidory,

młodą marchewkę,

ogórki,

szczypiorek,

rzeżuchę (pieprzycę siewną),

nać pietruszki,

cebulkę dymkę.

Polskie nowalijki szklarniowe są dostępne w handlu od marca do maja, zaś polskie nowalijki rosnące na polu trafiają do klientów dopiero na przełomie maja i czerwca.

Wyhodowane w szklarniach nowalijki nie mają tak intensywnego smaku i zapachu jak warzywa gruntowe, i w porównaniu do nich zawierają mniejszą ilość witamin ze względu na m.in. mniejszą dostępność światła słonecznego wczesną wiosną. Produkowane w warunkach szklarniowych i nieekologicznych nowalijki są nawożone nawozami mineralnymi, szczególnie nawozami azotowymi, które mogą kumulować się w warzywach. Ponadto w zagęszczonych uprawach szklarniowych konieczne jest stosowanie sztucznych środków ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Najwięcej azotanów gromadzą: rzodkiewka, sałata, szpinak, szczypior i kapusta; najmniej ogórki i pomidory. Nowalijki szklarniowe są kontrolowane pod kątem dozwolonej zawartości pozostałości nawozów czy pestycydów.

Nowalijki z upraw ekologicznych nie zawierają pozostałości sztucznych nawozów ani syntetycznych środków ochrony roślin, gdyż te środki nie są stosowane w ich uprawie; zostały zastąpione naturalnymi nawozami zwierzęcymi i kompostem.

Niektóre nowalijki można wyhodować samemu w doniczce na parapecie w domu.

W okresie od grudnia do lutego większość warzyw dostępnych w polskich sklepach jest importowana z krajów o cieplejszym klimacie, w których właśnie trwają zbiory. Aby warzywa przetrwały w dobrej formie czas transportu i magazynowania, to zbierane są w fazie jeszcze niedojrzałej, np. pomidory z Maroka czy Izraela, i dopiero po przybyciu do kraju docelowego są poddawane szybkiemu, sztucznemu procesowi dojrzewania.

W kuchni nowalijki stanowią głównie dodatek do posiłku. Można z nich także przyrządzać sałatki z dodatkiem kiełków, pokrojone na drobne kawałki dodawać do twarogu czy dekorować nimi kanapki.

Przed konsumpcją surowych nowalijek czy ich wykorzystaniem w kuchni należy je dokładnie umyć, a sałatę można najpierw namoczyć w wodzie przez pół godziny. Te zabiegi pozwalają na zmniejszenie zawartości azotanów. Umyte nowalijki najlepiej przechowywać w lodówce, owinięte w wilgotną ściereczkę. Nie należy pakować ich do szczelnie zamkniętych woreczków foliowych bez dostępu powietrza, albowiem w takich warunkach warzywa ulegają zaparzeniu oraz może dochodzić do przemiany azotanów w niebezpieczne dla zdrowia azotyny.

Przepisy na kanapki puzzle onlinePrzystanek letni nr 16  - RECZ puzzle online ze zdjęciaGoût de pommes puzzle online ze zdjęciamaślaczki obrane puzzle onlineFood puzzle onlineFigs puzzle onlineŚwinki z wystawy puzzle online ze zdjęciaMarkt puzzle online ze zdjęciaaniq puzzle onlineŻELAZA FONTANNY puzzle onlinebento box puzzle onlineHalohalo puzzle onlineTarg puzzle onlineBursztyn puzzle onlineSałatki puzzle onlineJedzenie puzzle online ze zdjęcianatureza puzzle onlineoutros puzzle onlineZubzz.com puzzle onlineCytryny na spodeczu puzzle online ze zdjęciaHhhffeth. puzzle onlinezupa wegierska puzzle onlinedinner is ready puzzle onlinePuzzle z owocami morza! puzzle online ze zdjęciaRzemieślnicy puzzle onlineEuonymus amerykański puzzle online ze zdjęciaczerwony pomarańczowy puzzle onlinełamigłówka pakcoy puzzle online ze zdjęciaŻurawina puzzle online ze zdjęciamuchomory puzzle onlineLondyn-collage puzzle online ze zdjęciaPicknick puzzle onlinepieczywo puzzle online ze zdjęciapchli targ puzzle online ze zdjęciaBolończyk puzzle online ze zdjęciamityczny ramen puzzle onlineRyż z kurczaka puzzle onlinebudyń buah puzzle online ze zdjęciabento lunch puzzle onlinePatelnia żeliwna puzzle onlineantipasti puzzle online1234566789 puzzle onlineJjjndjsjjsjjs puzzle online ze zdjęciaIndyjskie jedzenie puzzle online ze zdjęciajedzenie puzzle online ze zdjęciaStragany puzzle onlineHerbst puzzle onlineLizbona puzzle online