Nowalijka - puzzle online

Nowalijka

Nowalijka – młode warzywo ukazujące się po raz pierwszy w sprzedaży w nowym sezonie wiosną. Do nowalijek zalicza się m.in.:

sałatę,

rzodkiewki,

pomidory,

młodą marchewkę,

ogórki,

szczypiorek,

rzeżuchę (pieprzycę siewną),

nać pietruszki,

cebulkę dymkę.

Polskie nowalijki szklarniowe są dostępne w handlu od marca do maja, zaś polskie nowalijki rosnące na polu trafiają do klientów dopiero na przełomie maja i czerwca.

Wyhodowane w szklarniach nowalijki nie mają tak intensywnego smaku i zapachu jak warzywa gruntowe, i w porównaniu do nich zawierają mniejszą ilość witamin ze względu na m.in. mniejszą dostępność światła słonecznego wczesną wiosną. Produkowane w warunkach szklarniowych i nieekologicznych nowalijki są nawożone nawozami mineralnymi, szczególnie nawozami azotowymi, które mogą kumulować się w warzywach. Ponadto w zagęszczonych uprawach szklarniowych konieczne jest stosowanie sztucznych środków ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Najwięcej azotanów gromadzą: rzodkiewka, sałata, szpinak, szczypior i kapusta; najmniej ogórki i pomidory. Nowalijki szklarniowe są kontrolowane pod kątem dozwolonej zawartości pozostałości nawozów czy pestycydów.

Nowalijki z upraw ekologicznych nie zawierają pozostałości sztucznych nawozów ani syntetycznych środków ochrony roślin, gdyż te środki nie są stosowane w ich uprawie; zostały zastąpione naturalnymi nawozami zwierzęcymi i kompostem.

Niektóre nowalijki można wyhodować samemu w doniczce na parapecie w domu.

W okresie od grudnia do lutego większość warzyw dostępnych w polskich sklepach jest importowana z krajów o cieplejszym klimacie, w których właśnie trwają zbiory. Aby warzywa przetrwały w dobrej formie czas transportu i magazynowania, to zbierane są w fazie jeszcze niedojrzałej, np. pomidory z Maroka czy Izraela, i dopiero po przybyciu do kraju docelowego są poddawane szybkiemu, sztucznemu procesowi dojrzewania.

W kuchni nowalijki stanowią głównie dodatek do posiłku. Można z nich także przyrządzać sałatki z dodatkiem kiełków, pokrojone na drobne kawałki dodawać do twarogu czy dekorować nimi kanapki.

Przed konsumpcją surowych nowalijek czy ich wykorzystaniem w kuchni należy je dokładnie umyć, a sałatę można najpierw namoczyć w wodzie przez pół godziny. Te zabiegi pozwalają na zmniejszenie zawartości azotanów. Umyte nowalijki najlepiej przechowywać w lodówce, owinięte w wilgotną ściereczkę. Nie należy pakować ich do szczelnie zamkniętych woreczków foliowych bez dostępu powietrza, albowiem w takich warunkach warzywa ulegają zaparzeniu oraz może dochodzić do przemiany azotanów w niebezpieczne dla zdrowia azotyny.

Dekoracje w salonie SPA puzzle online ze zdjęciaOwoce puzzle onlinePotrawy puzzle onlineEgzotyczne koktajle na plaży puzzle onlineDeser lodowy z czekoladową polewą puzzle onlinePieczywo i wędliny puzzle onlineOzdoby świąteczne puzzle online ze zdjęciaSterta warzyw i owoców puzzle onlineKuchnia koreańska puzzle onlineLatarnia bożonarodzeniowa puzzle online ze zdjęciaSkładniki do przygotowania włoskiej pizzy puzzle onlineOzdobione kwiatami skrzypce puzzle onlineKulinarna strona pikniku puzzle onlineBelgijskie gofry z jagodami puzzle onlineTrzy kosze wiklinowe z jesiennymi owocami i kwiatami puzzle onlineTradycyjny chłodnik puzzle onlineOwoce leśne w wiaderku puzzle onlineKompozycja winna puzzle online ze zdjęciaGofry z bitą śmietaną, truskawkami i sosem czekoladowym puzzle onlineMartwa natura z kolorowymi warzywami i owocami puzzle online ze zdjęciaSałatka owocowa puzzle onlineNiemiecki keks bożonarodzeniowy puzzle online ze zdjęciaPrzydomowy ogródek puzzle online ze zdjęciaMakaron z brokułami puzzle onlinePolska zupa koperkowa puzzle onlineMartwa natura z owocami i bukietem kwiatów puzzle onlineOswojony szczurek puzzle onlineJesienne dary natury puzzle online ze zdjęciaLampiony z dyni puzzle online ze zdjęciaŚwieży zielony smoothie puzzle onlineMiska zupy otoczona dodatkami puzzle online ze zdjęciaKompozycja przypraw puzzle onlineSurowe ciasto na pizzę puzzle online ze zdjęciaKiść winogron puzzle online ze zdjęciaPizza puzzle online ze zdjęciaBambusowa misa z nasi kerabu puzzle online ze zdjęciaKolorowe przyprawy puzzle online ze zdjęciaWarzywa na drewnianym stole puzzle onlineDeska z różnymi rodzajami serów puzzle onlineŚwieże soki owocowe puzzle online ze zdjęciaTaca ze śniadaniem podanym do łóżka puzzle onlineŚwieże owoce i warzywa na straganie puzzle online ze zdjęciaZdrowe śniadanie puzzle online ze zdjęciaTarta z owocami leśnymi puzzle onlineKawałek tortu na talerzyku z bożonarodzeniowym motywem puzzle online ze zdjęciaMartwa natura puzzle onlineRóżnokolorowe pomidory puzzle onlineZdrowe pestki i nasiona puzzle online ze zdjęcia