Sałatka - puzzle online

Sałatka

Sałatka – potrawa sporządzana z pokrojonych warzyw, często z dodatkiem innych składników, także poddanych uprzednio obróbce cieplnej, oraz przypraw, z dodatkiem sosu na bazie majonezu, oliwy, śmietany czy specjalnych sosów (dressingów).

Sałatka jarzynowa z ugotowanych warzyw i jaj z dodatkiem ogórka kiszonego, groszku zielonego i majonezu na Górnym Śląsku jest znana pod nazwą szałot.

Na północy Polski znana jest sałatka kaszubska, na którą składają się filety śledziowe, gotowane ziemniaki, cebula, kiszone ogórki, rodzynki, koper, kwaśna śmietana i przyprawy.

Kuchnie świata znają wiele rodzajów sałatek, opartych na różnorodnych składnikach, głównie warzywnych, choć podstawę sałatki mogą stanowić także makarony, ryż, kasze itp., a dodatek sery, mięsa, ryby i owoce morza, grzyby, orzechy i ziarna, grzanki (np. w sałatce Cezar) i in. Dodatki są niekiedy wyszukane i drogie, jak np. pochodzące z Ameryki Południowej serca palmowe.

Dodatkiem do sałatek (a w wersji deserowej także głównym składnikiem) mogą być owoce świeże lub w syropie i bakalie.

Tzw. zielona sałatka (green salad) składa się głównie z liści sałaty i warzyw liściastych i podawana jest najczęściej z sosem winegret.

Większość sałatek jest serwowana na zimno, choć w niektórych regionach, jak np. w południowych Niemczech, istnieją odmiany podawane na gorąco.

Kulinarna strona pikniku puzzle onlineBelgijskie gofry z jagodami puzzle onlineTradycyjny chłodnik puzzle onlineSałatka owocowa puzzle onlineMakaron z brokułami puzzle onlinePolska zupa koperkowa puzzle onlineJesienne dary natury puzzle online ze zdjęciaŚwieży zielony smoothie puzzle onlineKompozycja przypraw puzzle onlineOrientalne przyprawy puzzle online ze zdjęciaBambusowa misa z nasi kerabu puzzle online ze zdjęciaFiliżanka kawy puzzle onlineWarzywa na drewnianym stole puzzle onlineŚwieże soki owocowe puzzle online ze zdjęciaŚwieże owoce i warzywa na straganie puzzle online ze zdjęciaSos pomidorowy w otoczeniu przypraw, oliwy i pomidorów puzzle onlineŚwieże warzywa puzzle online ze zdjęciaFiliżanka kawy otoczona gałązkami kwitnącej jabłoni puzzle onlineKoktajl krabowy puzzle onlineKompozycja z przypraw korzennych i orzechów puzzle online ze zdjęciaBiały barszcz z jajkiem i kiełbasą puzzle onlineSałatka z fetą i oliwkami puzzle online ze zdjęciaCzarna herbata z suszonymi płatkami kwiatów puzzle onlineMiseczka wiśni na białym stole puzzle online ze zdjęciaWigilijny barszcz z uszkami puzzle online ze zdjęciaCiasto czekoladowe z owocami puzzle onlineHamburgery puzzle online ze zdjęciaBukiet kwiatów puzzle online ze zdjęciaStragan z warzywami i owocami puzzle online ze zdjęciaKromka chleba z dżemem jabłkowym puzzle online ze zdjęciaUrodzinowe smakołyki i dekoracje puzzle onlineOszlifowane kawałki szkła puzzle onlineWiśniowy deser puzzle onlineJapoński noworoczny posiłek puzzle online ze zdjęciaArabska herbata z suszonymi daktylami puzzle online ze zdjęciaSól do kąpieli i aromatyczne olejki puzzle onlineGulasz węgierski puzzle onlineSałatka owocowa puzzle online ze zdjęciaWarzywa i owoce puzzle onlineWarzywa, owoce i nać pietruszki puzzle onlineRóżowe tulipany puzzle onlineWarzywna zupa charczo puzzle onlineNachosy z cheddarem i guacamole puzzle onlineRosół wołowy z makaronem puzzle online ze zdjęciaKoszyczki z truskawkami na podściółce ze słomy puzzle online ze zdjęciaGrzanki z dodatkami puzzle onlineTalerz włoskich przekąsek puzzle online ze zdjęciaKolorowe żelki puzzle online ze zdjęcia