Sklejka - puzzle online

Sklejka

Sklejka (potocznie dykta, z niem. Dickte) – materiał kompozytowy sklejony z krzyżujących się cienkich warstw drewna (obłogów). Zwykle składa się z nieparzystej ich liczby. Sklejki wytwarza się z różnych gatunków drewna, najczęściej z brzozy, olchy, sosny, rzadziej z buku lub z drzew egzotycznych. Wewnętrzne warstwy sklejki często są z innego, tańszego gatunku niż zewnętrzne.

Ze względu na rodzaj zastosowanego w produkcji kleju wyróżnia się sklejki suchotrwałe i wodoodporne (wodoodporność odnosi się do kleju, a nie całego tworzywa, które jako produkt drewniany nie jest odporne na wodę).

Sklejka daje się względnie łatwo modelować (wyginać) na gorąco, co pozwala na wytwarzanie kształtów przydatnych np. w meblarstwie. Dzięki temu sklejka jest używana powszechnie do produkcji mebli domowych i biurowych, a także w budownictwie, do produkcji opakowań i w szkutnictwie.

Sklejka lotnicza różni się od zwykłej lepszą jakością, dokładnością wykonania i wytrzymałością. Zawsze jest klejona klejem wodoodpornym i prawie zawsze wytwarzana jest z brzozy. O precyzji wykonania sklejki lotniczej świadczy fakt, że najcieńsza sklejka tego typu ma grubość 0,4 mm i sklejona jest z trzech warstw drewna. Obecnie w lotnictwie w bardzo ograniczonym zakresie wykorzystuje się sklejkę – praktycznie tylko na elementy drugorzędne lub do remontu starych szybowców. Niewielkie jej ilości używane są przez modelarzy.

W czasie II wojny światowej produkowany był z drewna – głównie ze sklejki, brytyjski samolot myśliwsko-bombowy De Havilland Mosquito.

Kolorowe wzorniki puzzle online ze zdjęciaSkładanie książek puzzle online ze zdjęciaKredens puzzle onlineDom ''do gory nogami'' w Szymbarku puzzle onlineCiastka kruche puzzle onlinetasiemki puzzle onlineszkoła w skansenie puzzle online ze zdjęciapowtórka z "rozrywki" puzzle onlineZaspany puzzle onlinegrzybki puzzle online ze zdjęciaWialnia do czyszczenia zboża puzzle onlineWachlarz puzzle online ze zdjęciaWarsztat tkacki puzzle onlineWilno puzzle onlineNocleg u Mnichów puzzle online ze zdjęcialibreria puzzle online ze zdjęciaKolorowy stół puzzle onlineW Świątyni puzzle online ze zdjęciawarszawska syrenka puzzle onlinePaw z piasku puzzle online ze zdjęciabait al naboodah puzzle online ze zdjęciaTolek w krawacie puzzle online ze zdjęciaGrantville puzzle online ze zdjęciaw tym sęk puzzle online ze zdjęciaAlmacen de cosas viejas puzzle onlinekomplet mebli puzzle onlinetofu puzzle online ze zdjęciapiękne retro wnętrze wieczorem puzzle onlineadfbd puzzle onlineDropsik puzzle online ze zdjęciaPiec rosyjski puzzle onlineŠanón puzzle onlineskładający się puzzle onlineWchodzić puzzle online ze zdjęciaZarządzanie gniewem puzzle online ze zdjęciaKabina Pioneera puzzle onlinet jest dla stołu puzzle onlinemuzeum puzzle onlineskrzynka pocztowa puzzle onlinePuzzle 3-3 puzzle onlineRząd puzzle onlinedrzwi z drewna puzzle onlinePalety 1 puzzle online ze zdjęciaPółki puzzle online ze zdjęciaKsiążka i klucze puzzle onlineDom Jutra puzzle onlineNarzędzia do obróbki drewna puzzle online ze zdjęcias jest dla zlewu puzzle online