Wenezuela - puzzle online

Wenezuela

Wenezuela (hiszp. Venezuela, wymowa), oficjalnie Boliwariańska Republika Wenezueli (República Bolivariana de Venezuela) – państwo położone w północnej części Ameryki Południowej. Zajmuje powierzchnię 916 445 km², a zamieszkane jest przez 30 518 260 osób (2023, szac.).

Państwo położone jest nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. Cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu – środkową część kraju zajmuje Nizina Orinoko, południowo-wschodnią Wyżyna Gujańska, a północno-zachodnią – pasma górskie na skraju łańcucha Andów oraz równina wokół jeziora Maracaibo. Przeważa klimat tropikalny. Znaczną część kraju zajmują sawanny (w tym specyficzna dla tego kraju trawiasta formacja roślinna zwana llanos), a także lasy deszczowe. Graniczy z Kolumbią na zachodzie, Brazylią na południu i Gujaną na wschodzie.

Wenezuela jest republiką federalną z systemem prezydenckim. Stolicą i największym miastem jest Caracas. Wysoki poziom urbanizacji; w miastach mieszka ponad 88% społeczeństwa. Do głównych ośrodków miejskich należą Maracaibo, Valencia, Barquisimeto i Maracay. Walutą jest boliwar. Blisko 2/3 populacji stanowią Metysi, 1/5 osoby pochodzenia europejskiego, a 1/10 afrykańskiego. Językiem urzędowym jest hiszpański. Największą grupę wyznaniową stanowią katolicy (84,5%–96%).

Terytorium Wenezueli zamieszkane było przez różne ludy indiańskie od górnego paleolitu. W 1498 roku dostrzeżona przez Krzysztofa Kolumba, po raz pierwszy zasiedlona przez Europejczyków około 1523 roku (Cumaná). Kolonia hiszpańska, po ponad 20-letnim okresie walk narodowowyzwoleńczych pod przewodnictwem m.in. Francisco de Mirandy i Simóna Bolívara, w 1819 roku weszła w skład republiki Wielkiej Kolumbii, a po jej rozpadzie w 1830 roku – stała się niepodległym państwem. Przez większą część XIX wieku i do 1958 roku w kraju panowała dyktatura wojskowa. Od lat 20. XX wieku Wenezuela rozwinęła się jako jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, w 1960 roku została członkiem założycielskim OPEC. Gospodarka kraju w dużej mierze opiera się na eksporcie tego surowca.

W okresie prezydentury Hugo Cháveza (1999–2013) podjęto realizację szeroko zakrojonych programów socjalnych, finansowanych z przychodów z eksportu ropy naftowej, które poskutkowały m.in. znaczną redukcją stopy ubóstwa. Chávez prowadził także politykę mającą na celu ograniczenie strefy wpływów Stanów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej. Po jego śmierci urząd prezydenta objął Nicolás Maduro, który pozostaje u władzy do dnia dzisiejszego. Okres jego rządów charakteryzuje się postępującym autorytaryzmem. Od 2019 roku Maduro nieuznawany jest m.in. przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Od 2014 roku, kiedy nastąpiło załamanie się światowych cen ropy, kraj zmaga się z kryzysem gospodarczym, przejawiającym się m.in. hiperinflacją, drastycznym spadkiem PKB, niedoborem żywności i leków oraz emigracją ludności (do 2022 roku – ponad 7 mln osób).

Kamienice w Walencji (Hiszpania) puzzle online ze zdjęciaKatedra w Walencji (Hiszpania) puzzle onlineKolumbia puzzle online ze zdjęciaWalencja puzzle online ze zdjęciaWalencja, Hiszpania puzzle onlineTarg w Walencji puzzle online ze zdjęciaWalencja - Hiszpania puzzle onlineWalencja puzzle online ze zdjęciaWalencja puzzle onlineWalencja puzzle onlineWidok z lotu ptaka Walencji. Nowoczesne miasto sztuki i nauk puzzle onlineWalencja puzzle online ze zdjęciaValencja puzzle online ze zdjęciaWenezuela - ulica miasteczka puzzle online ze zdjęciaCzytanie Plan_ The Caribbean Flamingi puzzle onlineChoroni (Wenezuela) puzzle onlineWenezuela - i cóż więcej chcieć! puzzle onlineLa Victoria puzzle onlineSoy de Sucre puzzle online ze zdjęciaEl joropo puzzle online ze zdjęciaZachód słońca nad brzegami Amazonki puzzle onlineksiążę mały puzzle online ze zdjęciaMoratalla w Hiszpanii. puzzle onlineMonte Roraima, Ameryka Południowa, Wenezuela puzzle online ze zdjęciaSoy de Sucre puzzle onlineHallaca Wenezolana puzzle online ze zdjęciaConectando corazones ... puzzle online ze zdjęciaPaella Valenciana puzzle online
Copyright 2024 www.ipuzzle.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.