Banan - puzzle online

Banan (owoc)

Banan – jadalny owoc tropikalny, z botanicznego punktu widzenia – jagoda, wytwarzany przez kilka gatunków roślin zielnych z rodzaju banan (Musa) (największe znaczenie użytkowe mają owoce banana zwyczajnego).

Słowo banan pochodzi bądź od arabskiego słowa banan, oznaczającego palec lub z afrykańskiego języka wolof, w którym rośliny te określa się mianem banaana.

Uprawiane są głównie w strefie międzyzwrotnikowej – w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji i krajach Pacyfiku.

Najczęściej banany mają od 10 do 15 cm, największe okazy osiągają do 30 cm. Rosną w groniastych owocostanach. Owoce poszczególnych gatunków różnią takie cechy jak stopień mączystości czy zawartość cukrów, co decyduje o ich zastosowaniu kulinarnym.

Często spotykanym mitem na temat bananów jest twierdzenie, że w końcówkach tych owoców mogą znajdować się lamblie – pasożyty wywołujące lambliozę. Dłuższa końcówka owocu jest pozostałością po szypułce, a krótszy, drugi koniec to pozostałość po szyjce słupka kwiatu. Szypułki bananów łączą się w tzw. „rączki” i „kiście” lub „wiązki” – w takiej postaci skupiającej po kilka owoców odciętych z owocostanu banany trafiają do oferty handlowej. Pojedynczy owoc zwany jest „paluszkiem”, „rączkę” tworzy kilka zrośniętych z sobą owoców, a kilka rączek zrasta się następnie w „wiązkę” liczącą zwykle ok. 20 „paluszków”.

Belgijskie gofry z jagodami puzzle onlineOwoce leśne w wiaderku puzzle onlineGofry z bitą śmietaną, truskawkami i sosem czekoladowym puzzle onlineMartwa natura z kolorowymi warzywami i owocami puzzle online ze zdjęciaSałatka owocowa puzzle onlineŚwieży zielony smoothie puzzle onlineSurowe ciasto na pizzę puzzle online ze zdjęciaMłynek do kawy puzzle onlineDeska z różnymi rodzajami serów puzzle onlineŚwieże owoce i warzywa na straganie puzzle online ze zdjęciaZdrowe śniadanie puzzle online ze zdjęciaKredki puzzle onlineRóżnokolorowe pomidory puzzle onlineZdrowe pestki i nasiona puzzle online ze zdjęciaSłoiki miodu i propolisu puzzle online ze zdjęciaSajgonki i sos słodko-kwaśny puzzle online ze zdjęciaŻółty Fiat Barchetta puzzle online ze zdjęciaŻółta Škoda Felicia typ 994 puzzle online ze zdjęciaWyroby czekoladowe poukładane w rządki puzzle online ze zdjęciaSzklanka soku w otoczeniu owoców tropikalnych puzzle online ze zdjęciaKompozycja z kolorowych owoców puzzle online ze zdjęciaPolski barszcz biały z jajkiem puzzle onlineCzarna herbata z suszonymi płatkami kwiatów puzzle onlineCiemne, pełnoziarniste pieczywo puzzle online ze zdjęciaCiasto czekoladowe z owocami puzzle onlineKompozycja z aromatycznymi przyprawami, ziarnami kawy i czekoladą puzzle onlinePolski barszcz biały puzzle onlineTradycyjny gulasz węgierski puzzle online ze zdjęciaProdukty mączne puzzle onlineŚwieże owoce i warzywa puzzle online ze zdjęciaMartwa natura - artykuły spożywcze puzzle online ze zdjęciaSałatka owocowa puzzle online ze zdjęciaWarzywa i owoce puzzle onlineGalaretki w cukrze puzzle onlineBabeczki z owocami puzzle online ze zdjęciaOwoce puzzle online ze zdjęciaŚwiąteczna mieszanka puzzle online ze zdjęciaJaja puzzle onlineKolorowe słodycze puzzle online ze zdjęciaGrzanki z dodatkami puzzle onlineJabłka i pomarańcze puzzle online ze zdjęciaKolorowe żelki puzzle online ze zdjęciaowocki puzzle onlineKawa puzzle online ze zdjęciaLetnia sałatka z jajkiem puzzle online ze zdjęciaMuszle puzzle online ze zdjęciaUliczka w mieście Spello (Włochy) puzzle onlinePraliny puzzle online ze zdjęcia