Drewno - puzzle online

Drewno (technika)

Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo. Z powodu łatwości pozyskiwania, stosunkowo niewielkich wymagań technologicznych podczas obróbki oraz innych zalet, drewno stanowi powszechnie wykorzystywaną grupę materiałów konstrukcyjnych w technice. Może być ono stosowane w postaci drewna litego lub w formie przetworzonej w postaci tzw. tworzyw drewnopochodnych. Drewno, w postaci ścieru, stanowi podstawowy składnik papieru. Może być również wykorzystywane jako paliwo do celów przemysłowych, technicznych, gospodarczych. Na świecie występuje od 30 000 do 40 000 gatunków roślin drzewiastych, z których około 4000 ma potencjalne lub rzeczywiste znaczenie użytkowe. W literaturze technicznej i naukowej dość dobrze opisano właściwości techniczne około 1500 gatunków, spośród których mniej więcej 500 jest przedmiotem światowego handlu.

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.

Obecnie drewno stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającym do wielu zastosowań własnościom wytrzymałościowym. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych budynków, altan, wiat, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W wielu krajach, m.in. w Ameryce Północnej (USA i Kanada), drewno jest w dalszym ciągu ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych. Drewno małowartościowe, odpady powstałe przy produkcji różnych sortymentów drewna są wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych, wiórowych, OSB, sklejki, itd., które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów codziennego użytku. Inne odpady drewniane (obrzynki, wióry, trociny itp.) są surowcem energetycznym.

W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna.

W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje:

poprzeczny, utworzony przez przecięcie pnia prostopadle do jego osi podłużnej;

podłużny promieniowy, utworzony przez przecięcie pnia wzdłuż jego osi podłużnej, przez rdzeń;

podłużny styczny, utworzony przez przecięcie pnia wzdłuż jego osi podłużnej i przechodzący poza rdzeniem, czyli po stycznej do któregokolwiek pierścienia przyrostu rocznego.

Mały kotek puzzle onlineMeczet Ortakoy w Stambule (Turcja) puzzle online ze zdjęciaJesienne plony puzzle onlineSzpulki nici puzzle online ze zdjęciaKocię puzzle online ze zdjęciaBukiet wielobarwnych róż puzzle online ze zdjęciaDekoracje w salonie SPA puzzle online ze zdjęciaStare domy w Aarhus (Dania) puzzle onlineKamienie do masażu w salonie SPA puzzle online ze zdjęciaDrogowskaz na North Point (Barbados) puzzle onlineJezioro Brienz (Szwajcaria) puzzle onlineDekoracje spa puzzle onlineLatarnia morska Point Vincente (USA) puzzle onlinePieczywo i wędliny puzzle onlineDomki plażowe w Scarborough (Wielka Brytania) puzzle online ze zdjęciaOzdoby świąteczne puzzle online ze zdjęciaSterta warzyw i owoców puzzle onlineKuchnia koreańska puzzle onlinePatio z kominkiem i drewnianym dachem puzzle onlineLatarnia bożonarodzeniowa puzzle online ze zdjęciaCzerwony kościół Svaneke Kirke (Dania) puzzle online ze zdjęciaWieś Castle Combe (Wielka Brytania) puzzle onlineBukiet kwiatów puzzle online ze zdjęciaSkładniki do przygotowania włoskiej pizzy puzzle onlineOzdobione kwiatami skrzypce puzzle onlineWyspa Hvar (Chorwacja) puzzle online ze zdjęciaStara kuźnia w Rothenburgu on der Tauber (Niemcy) puzzle online ze zdjęciaBelgijskie gofry z jagodami puzzle onlineTradycyjny chłodnik puzzle onlineKakadu żółtoczuba puzzle online ze zdjęciaOwoce leśne w wiaderku puzzle onlineAiredale terrier puzzle online ze zdjęciaKompozycja winna puzzle online ze zdjęciaKieszonkowy zegarek na łańcuszku puzzle onlineMartwa natura z kolorowymi warzywami i owocami puzzle online ze zdjęciaSałatka owocowa puzzle onlineNiemiecki keks bożonarodzeniowy puzzle online ze zdjęciaOkno opuszczonego domostwa puzzle onlinePrzydomowy ogródek puzzle online ze zdjęciaMakaron z brokułami puzzle onlineUrokliwe domki w mieście Robin Hood's Bay (Wielka Brytania) puzzle onlineZestaw do kąpieli puzzle onlineWilla w Potoku puzzle onlineKompozycja kwiatów puzzle onlineMartwa natura z owocami i bukietem kwiatów puzzle onlineOswojony szczurek puzzle onlineLampiony z dyni puzzle online ze zdjęciaPrzybory do nauki liczenia puzzle online