Meksyk - puzzle online

Meksyk

Meksyk (hiszp. México, nah. Mēxihco), oficjalnie Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. Estados Unidos Mexicanos) – państwo w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południowym wschodzie).

Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem 14. miejsce na świecie. Z prawie 130 mln mieszkańców jest 11. państwem pod względem liczby ludności. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi stolicamiasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.

Wraz z Chile, Kolumbią i Kostaryką jest przedstawicielem Ameryki Łacińskiej w OECD, co było możliwe dzięki silnej pozycji w regionie i ustabilizowanej sytuacji gospodarczej. Od momentu wejścia do porozumienia o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Kanadą (NAFTA) w 1994 gospodarka Meksyku wkroczyła na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego. W 2000 roku po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat władzę utraciła PRI. Jej hegemonia została przerwana dopiero po wygranej Vicente Foxa w wyborach prezydenckich. Meksyk należy do grupy krajów nowo uprzemysłowionych oraz należy do państw określanych jako wschodzące potęgi tzw. emerging powers. Według przewidywań banku Goldman Sachs z 2012 roku, do 2020 roku Meksykańskie Stany Zjednoczone miały się stać siódmą pod względem wielkości gospodarką na świecie i miały należeć do grupy najszybciej rozwijających się gospodarek. Domniema się, że do 2050 roku państwo ma się stać piątą co do wielkości gospodarką na świecie.

Meksyk jest państwem bogatym w surowce mineralne, jednakże z ograniczonym areałem ziemi uprawnej i z gwałtownie rosnącą populacją. Ponad połowa mieszkańców żyje w środkowej części kraju, podczas gdy rozległe rejony na suchej północy i tropikalnym południu są rzadko zaludnione. W ostatnich latach gospodarka kraju w dużej części opiera się na dochodach z turystyki i eksportu ropy naftowej. Wewnętrzna migracja ludności z rejonów wiejskich spowodowała gwałtowny rozrost ośrodków miejskich, w których mieszka obecnie ponad 2/3 ludności. Mimo poprawiających się wskaźników ekonomicznych duża część społeczeństwa w dalszym ciągu pozostaje biedna, co można przypisać częściowo kryzysowi z lat 80 XX w., który przejawiał się wysoką inflacją i ogromnym zadłużeniem zagranicznym.

Modernizacja i uprzemysłowienie pozostają w sprzeczności z tradycyjnym stylem życia, który przetrwał głównie na odizolowanych terenach wiejskich. Jego częścią są małe społeczności, złożone z indiańskich chłopów, którzy żyją podobnie jak ich przodkowie. Kulturalne pozostałości po wielkich cywilizacjach indiańskich (np. Chichén Itzá czy Tulum) współistnieją obok kolonialnych miast hiszpańskich, takich jak Taxco czy Querétaro. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, wyrażające się w kulturze, architekturze, kuchni i sposobie gospodarowania są cechą charakterystyczną dla współczesnego Meksyku.

Nachosy z cheddarem i guacamole puzzle onlineZabytkowa dzielnica w Galveston (USA) puzzle online ze zdjęciaStare miasto w Salamance (Hiszpania) puzzle online ze zdjęciaMost Rzymski w Salamance (Hiszpania) puzzle online ze zdjęciaAcapulco (Meksyk) puzzle online ze zdjęciaKościół San Francisco de Paula w Hawanie (Kuba) puzzle online ze zdjęciaEk Balam (Meksyk) puzzle onlineEl Castillo - Świątynia Kukulkana (Meksyk) puzzle onlineNowa Katedra w Salamance (Hiszpania) puzzle onlineOgród w kurorcie na Karaibach puzzle onlinePustynna owca gruboroga w Parku Narodowym Zion (USA) puzzle onlineMeksykańskie koce puzzle online ze zdjęciaGujawa puzzle online ze zdjęciaEl Capitan (USA) puzzle online ze zdjęciaWzorzyste tkaniny puzzle online ze zdjęciaRafa koralowa puzzle onlineMeksykańskie talerze puzzle online ze zdjęciaPolskie znaczki - rocznik 1968 puzzle onlineWieża Majów w Tulum (Meksyk) puzzle onlineMost Hercilio Luz w Florianópolis (Brazylia) puzzle online ze zdjęciaPanorama Hawany (Kuba) puzzle online ze zdjęciaTukan puzzle online ze zdjęciaJesienne kolory puzzle online ze zdjęciaKaktusy Saguaro na pustyni Sonora (USA) puzzle onlineTradycyjna meksykańska fajita puzzle online ze zdjęciaSkładniki do dania meksykańskiego puzzle online ze zdjęciaŚwiątynia XIV kompleksu ruin w Palenque (Meksyk) puzzle online ze zdjęciaMeksykańskie serape puzzle online ze zdjęciaRośliny strączkowe puzzle online ze zdjęciaAlamo w San Antonio (USA) puzzle online ze zdjęciaStarożytne ruiny Majów w Tulum (Meksyk) puzzle onlineKolorowe jesienne liście puzzle onlinePuerto Vallarta (Meksyk) puzzle online ze zdjęciaTrinidad (Kuba) puzzle onlineMeksykańskie quesadille i sałatka puzzle online ze zdjęciaMiasto San Miguel de Allende (Meksyk) puzzle online ze zdjęciaKuchnia meksykańska puzzle online ze zdjęciaWodospad Misol-Ha (Meksyk) puzzle onlineStarożytne obserwatorium El Caracol (Meksyk) puzzle online ze zdjęciaKolby kukurydzy puzzle onlinePomnik Narodowy Białe Piaski (USA) puzzle onlinePortugalskie płytki w stylu Talavera puzzle online ze zdjęciaRuiny miasta Majów w Tulum (Meksyk) puzzle onlineTradycyjna meksykańska ceramika puzzle onlinePanorama miasta Fort Worth w Teksasie (Stany Zjednoczone) puzzle onlinePanorama Guanajuato (Meksyk) puzzle onlineWzór płytki ceramicznej meksykańskiej talavera puzzle onlineWszystkie flagi wektorowe świata puzzle online