Izrael - puzzle online

Izrael

Izrael (hebr. ‏יִשְרָאֵל‎ Jisra’el, arab. ‏إسرائيل‎ Isrā’īl), oficjalnie Państwo Izrael (hebr. ‏מְדִינַת יִשְרָאֵל‎ wymowa Medinat Jisra’el, arab. ‏دَوْلَةْ إِسْرَائِيل‎ Dawlat Isrā’īl) – państwo na Bliskim Wschodzie, położone w Azji Zachodniej na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy na północy z Libanem, na północnym wschodzie z Syrią, na wschodzie z Jordanią i na południowym zachodzie z Egiptem. Przylega do niego również Palestyna, czyli Zachodni Brzeg oraz Strefa Gazy kontrolowane przez tymczasową strukturę administracyjną: Palestyńskie Władze Narodowe zwane potocznie Autonomią Palestyńską. Zewnętrzne granice Palestyny są kontrolowane przez władze izraelskie. Izrael pomimo stosunkowo małej powierzchni jest dość zróżnicowany demograficznie. W populacji liczącej 7,66 miliona większość stanowią Żydzi (75%). Drugą co do wielkości grupę stanowią Arabowie (20%). Mniejszą grupą etniczną są Samarytanie. Pod względem wyznaniowym w Izraelu występuje duże zróżnicowanie – obok żydów mieszkają również muzułmanie (Arabowie), chrześcijanie i druzowie, jak również inne mniejsze grupy religijne.

Współczesne państwo Izrael ma swoje religijne korzenie w Ziemi Izraela (hebr. ‏ארץ ישראל‎ Erec Jisrael), która przez 3000 lat zajmowała centralne miejsce w judaizmie. Nowożytnym ruchem politycznym, który dążył do powstania państwa Izrael był syjonizm, datowany od 1884, kiedy w Katowicach odbył się zjazd stowarzyszeń Miłośników Syjonu (Chowewej Syjon) z całej Europy. Na tymże zjeździe przywództwo objął Samuel Mohylewer i tu zapadły decyzje o powrocie Żydów do Palestyny i o finansowym wspieraniu emigrantów.

W okresie I wojny światowej Wielka Brytania, walcząca z władającym terenami współczesnego Izraela Imperium Osmańskim, wydała tzw. Deklarację Balfoura, zakładającą utworzenie w Palestynie „żydowskiej siedziby narodowej”. Po zakończeniu wojny Liga Narodów zgodziła się na stworzenie Mandatu Palestyny pod brytyjskim protektoratem, z celem spełnienia wspomnianej obietnicy.

Podczas okresu trwania mandatu, przybyło na te tereny około 480 tysięcy Żydów, z których około 90% pochodziło z Europy. Stanowiło to większość z ok. 650 tysięcy Żydów obecnych na tych ziemiach w momencie ogłoszenia niepodległości. Ta masowa imigracja, w dwudziestoleciu międzywojennym oraz podczas II wojny światowej, zmieniła znacznie strukturę ludności i była jedną z przyczyn konfliktu ze stanowiącą do tej pory dominującą większość mieszkańców arabską ludnością Palestyny, co przejawiało się w atakach na Żydów i antybrytyjskich powstaniach. Opór Palestyńczyków sprawił, że Brytania zaczęła ograniczać imigrację żydowską, co doprowadziło do wymierzonych w nią ataków skrajnych organizacji syjonistycznych – Irgun i Lechi. Nie potrafiąc doprowadzić do pogodzenia zwaśnionych społeczności arabskiej i żydowskiej, Brytania przekazała sprawę Palestyny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W 1947 ONZ zgodziła się na podział Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. 14 maja 1948 (5 ijar 5708) zgodnie z decyzją ONZ państwo Izrael proklamowało niepodległość, jednak okoliczne państwa arabskie odmówiły zaakceptowania planu i rozpoczęły wojnę, włączając się w trwające od ogłoszenia decyzji ONZ walki. I wojna izraelsko-arabska potwierdziła niepodległość i poszerzyła granice państwa żydowskiego poza zasięg przewidziany przez plan ONZ. Od tamtej pory do dzisiaj Izrael nieustannie tkwi w konflikcie z wieloma ościennymi państwami arabskimi. Przez ten czas prowadził kilka wojen. Od swego powstania granice Izraela ze wszystkimi sąsiednimi państwami były tematem sporów. Jednakże Izrael podpisał traktaty pokojowe z Egiptem i Jordanią, podejmowano także wysiłki mające doprowadzić do pokoju z Palestyńczykami.

Izrael jest demokratyczną republiką parlamentarno-gabinetową. Władza wykonawcza spoczywa w rękach premiera, stojącego na czele rządu. Władza ustawodawcza jest podzielona pomiędzy rząd i parlament (Kneset). Pod względem nominalnej wartości PKB gospodarka państwa znajduje się na 44. miejscu wśród największych gospodarek świata. Izrael zajmuje 19. miejsce w rankingu wskaźnika HDI, a 96. w rankingu wolności prasy. Jerozolima jest stolicą państwa (proklamowaną w 1950), siedzibą rządu i największym miastem, podczas gdy finansowym centrum Izraela jest Tel Awiw. Jednakże ostateczny status Jerozolimy jest niewyjaśniony i z tego powodu większość państw, w tym Polska, nie uznaje jej za stolicę Izraela.

W grudniu 2017 prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i wydał Departamentowi Stanu polecenie rozpoczęcia procedury przenoszenia amerykańskiej ambasady do tego miasta, na mocy uchwalonej w 1995 ustawy o ambasadzie w Jerozolimie.

19 lipca 2018 parlament Izraela przyjął ustawę o Izraelu, jako o państwie narodowym Żydów, odnoszącycm to państwo wyłącznie do narodu żydowskiego. Ustawa została skrytykowana przez przedstawicieli arabskiej mniejszości narodowej w Izraelu jako rasistowska.

Wzgórze Świątynne we Wschodniej Jerozolimie (Izrael) puzzle online ze zdjęciaRzeka Jordan puzzle onlineRamat Gan (Izrael) puzzle online ze zdjęciaMorze Śródziemne zimą puzzle online ze zdjęciaSklep z ceramiką w Jerozolimie (Izrael) puzzle onlineJerozolima (Izrael) puzzle onlineGóry w pobliżu Ejlatu (Izrael) puzzle online ze zdjęciaPrzyprawy w sklepie w Jerozolimie (Izrael) puzzle online ze zdjęciaPlaża Nazare (Portugalia) puzzle online ze zdjęciaDżem z owocu nispero puzzle onlineWidok na Jerozolimę z murów obronnych (Izrael) puzzle onlineKopuła na Skale i dachy Jerozolimy (Izrael) puzzle online ze zdjęciaPaolo Emilio Reynaud puzzle onlineDomy w Betlejem (Autonomia Palestyńska) puzzle onlineIzrael 2013 puzzle onlinePanorama Jerozolimy (Izrael) puzzle onlineDomy w mieście Xewkija (Malta) puzzle online ze zdjęciaRompecabezas Jerozolima puzzle online ze zdjęciaCerkiew Wasyla Błogosławionego puzzle onlineIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciapuzzle2 puzzle onlineIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciaMęczennice puzzle onlineIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciaIzrael 2013 puzzle onlineIzrael 2013 puzzle onlineIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciaIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciapuzzle3 puzzle online ze zdjęciapuzzle5 puzzle onlineMapa Izraela puzzle onlineJerozolima puzzle online ze zdjęciaKról Dawid-Jerozolima puzzle online ze zdjęciaIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciaIzrael 2013 puzzle online ze zdjęciapuzzle4 puzzle online ze zdjęciaMiasto Haifa. puzzle online ze zdjęciaStara mapa Ziemi Świętej puzzle onlineBennygantz puzzle online ze zdjęciaIzrael 2013 puzzle onlineKopuła na Skale, Palestyna puzzle onlineJerozolima puzzle online ze zdjęciaGładka żeglarstwo puzzle onlineKról Joas. puzzle online ze zdjęciaWjazd do Jerozolimy puzzle onlinePuzzle na Bliskim Wschodzie puzzle online ze zdjęciaRekonstrukcja świątyni puzzle onlineNaprawa świątyni puzzle online ze zdjęcia