Kanada - puzzle online

Kanada

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z należącą do Danii Grenlandią (posiada również granicę lądową z Danią na wyspie Hansa) i na wschodzie z wyspami Saint-Pierre i Miquelon, wspólnotą zamorską Francji. Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 38. pod względem ludności.

Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G7, APEC.

Obszar obecnej Kanady zamieszkiwały od tysięcy lat ludy tubylcze (plemiona Indian i Inuitów). Rozpoczęte pod koniec XV wieku brytyjskie i francuskie ekspedycje zbadały całe atlantyckie wybrzeże Kanady, co spowodowało stopniowe ich zasiedlenie przez Brytyjczyków i Francuzów. W 1867 cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady i powołały do życia nowe państwo – Kanadę. Stopniowy proces uniezależniania się od Wielkiej Brytanii osiągnął punkt kulminacyjny w 1982, gdy uchwalenie nowej Ustawy o Kanadzie (ang. Canada Act 1982, fr. Loi de 1982 sur le Canada) zerwało ostatnie więzi zależności od parlamentu brytyjskiego.

Kanada do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Karolem III jako głową państwa i utrzymuje demokrację parlamentarną. Kanada jest krajem dwujęzycznym i wielokulturowym, w którym na poziomie federalnym obowiązują dwa języki oficjalne: angielski i francuski (w ich kanadyjskich odmianach). Kanada jest państwem uprzemysłowionym i zaawansowanym technicznie, o zróżnicowanej gospodarce w znacznym stopniu uzależnionej od własnych bogactw naturalnych i wymiany handlowej – zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada ma trwałe i liczne związki.

Uniwersytet Cambridge (Wielka Brytania) puzzle onlineOkrągła Wieża zamku w Windsorze (Wielka Brytania) puzzle onlineKutry rybackie w Scarborough (Wielka Brytania) puzzle online ze zdjęciaGóry Skaliste w Kolorado (USA) puzzle online ze zdjęciaSzczeniak husky puzzle online ze zdjęciaPlaża miejska w Scarborough (Wielka Brytania) puzzle online ze zdjęciaZamek królewski w Windsorze (Wielka Brytania) puzzle online ze zdjęciaSydney (Australia) puzzle online ze zdjęciaGóry Skaliste (USA) puzzle onlinePark Narodowy Banff (Kanada) puzzle online ze zdjęciaJesień w Ontario (Kanada) puzzle onlinePozdrowienia od Świętego Mikołaja puzzle onlineJezioro Alouette (Kanada) puzzle online ze zdjęciaWschód słońca nad jeziorem morenowym (Kanada) puzzle onlineGóra Shuksan (USA) puzzle online ze zdjęciaAmerykański cocker spaniel puzzle onlineGóra Pyramid (Kanada) puzzle onlineJezioro Szmaragdowe w Parku Narodowym Yoho (Kanada) puzzle online ze zdjęciaJeleń szlachetny puzzle onlineOkno z czerwonymi okiennicami w Quebec (Kanada) puzzle online ze zdjęciaLilia żółta puzzle online ze zdjęciaKolej Monorail puzzle online ze zdjęciaPark Narodowy Kościuszki (Australia) puzzle onlineKatedra Marii Królowej Świata w Montrealu (Kanada) puzzle onlineWidok na Toronto z jeziora Ontario (Kanada) puzzle online ze zdjęciaOpera w Sydney (Australia) puzzle online ze zdjęciaPrzystań w Vancouver (Kanada) puzzle onlineLodowiec Salmon (USA) puzzle onlineKwitnące rododendrony u podnóża Appalachów (USA) puzzle onlineLatarnia morska Crisp Point (USA) puzzle onlinePark Narodowy Mount Revelstoke (Kanada) puzzle online ze zdjęciaJezioro Bow Lake w Górach Skalistych (Kanada) puzzle online ze zdjęciaWodospad Iguaçu (Brazylia) puzzle online ze zdjęciaWidok na centrum Sydney (Australia) puzzle online ze zdjęciaPort w Vancouver (Kanada) puzzle online ze zdjęciaZima w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) puzzle onlineKlify w Sydney (Australia) puzzle online ze zdjęciaWidok na Cambridge (USA) puzzle onlineAutostrada Panamerykańska na Alasce (USA) puzzle online ze zdjęciaPanorama Calgary (Kanada) puzzle online ze zdjęciaKatedra św. Pawła w Londynie (Wielka Brytania) puzzle onlineWodospad Niagara puzzle online ze zdjęciaJezioro morenowe w Parku Narodowym Banff (Kanada) puzzle onlinePanorama Perth o zmierzchu (Australia) puzzle onlineWodospady Athabaska (Kanada) puzzle online ze zdjęciaMost Portowy w Sydney (Australia) puzzle onlineStary tartak wodny na wyspie Manitoulin (Kanada) puzzle online ze zdjęciaWidok na górę Shuksan i jezioro Highwood Lake (USA) puzzle online ze zdjęcia