Smak słodki - puzzle online

Smak słodki

Smak słodki jest jednym z pięciu podstawowych smaków. Rozróżnia się smak słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz umami. Smak słodki jest powszechnie uznawany za przyjemny. Zazwyczaj kojarzy się z nim jedzenie bogate w proste węglowodany, mimo że istnieją inne, zarówno naturalne, jak i sztuczne, składniki które są równie słodkie już przy dużo niższych stężeniach, co pozwala na używanie ich jako nisko-kalorycznych substytutów cukru. Cukier może zastąpić m.in. sacharyna, aspartam, ksylitol czy acesulfam K. Niektóre związki, choć same w sobie nie są słodkie, poprawiają percepcję tego smaku.

Badania chemosensoryczne wykrywania smaku rozpoczęły się stosunkowo niedawno. Wielopunktowa teoria połączeń jest najnowszym teoretycznym modelem odczuwania smaku słodkiego. Zakłada ona istnienie wielu połączeń między receptorem a substancją. Treść pokarmowa o smaku słodkim stymuluje produkcję endorfin i serotonin wytwarzających pozytywne skojarzenia.

Studia wykazują, że reakcja na słodkość występuje u najprostszych organizmów - wskazuje na to zjawisko chemotaksji na przykład u bakterii roślin motylkowych takich jak E. coli. Nowo narodzone niemowlęta również preferują wysokie stężenia cukru i wybierają roztwory, które są słodsze od laktozy, cukru występującego w mleku z piersi. Słodycz jest stosunkowo trudno wykrywalna: 1 cząstka na 200 zapewnia wykrycie, w porównaniu do 1 : 2000000 cząstek w przypadku smaku gorzkiego.

Smak słodki wykazuje większość warzyw i owoców, niektóre gatunki mięsa oraz kasze.

Tort z truskawkami i czekoladą puzzle onlineOzdoby świąteczne puzzle online ze zdjęciaKolorowe gumy kulki puzzle online ze zdjęciaFiliżanka herbaty i babeczka z żurawiną puzzle online ze zdjęciaBelgijskie gofry z jagodami puzzle onlineTort urodzinowy puzzle onlineKolorowe tabletki puzzle onlineOwoce leśne w wiaderku puzzle onlineKompozycja winna puzzle online ze zdjęciaGofry z bitą śmietaną, truskawkami i sosem czekoladowym puzzle onlineSałatka owocowa puzzle onlineNiemiecki keks bożonarodzeniowy puzzle online ze zdjęciaJesienne dary natury puzzle online ze zdjęciaKolorowe piłki golfowe puzzle onlineŚwiąteczne dekoracje puzzle onlineKolorowe motki włóczki puzzle onlineSurowe ciasto na pizzę puzzle online ze zdjęciaDeska z różnymi rodzajami serów puzzle onlineKredki o wielu kolorach puzzle online ze zdjęciaŚwieże owoce i warzywa na straganie puzzle online ze zdjęciaTarta z owocami leśnymi puzzle onlineKawałek tortu na talerzyku z bożonarodzeniowym motywem puzzle online ze zdjęciaCzekoladki puzzle online ze zdjęciaZdrowe pestki i nasiona puzzle online ze zdjęciaSłoiki miodu i propolisu puzzle online ze zdjęciaLody puzzle onlineZielona herbata z ciastem puzzle online ze zdjęciaAlimentação puzzle online ze zdjęciaWyroby czekoladowe poukładane w rządki puzzle online ze zdjęciaKolorowe makaronowe kokardki puzzle onlineKompozycja z kolorowych owoców puzzle online ze zdjęciaMały mopsik puzzle onlineBaba na wielkanocnym stole puzzle online ze zdjęciaBożonarodzeniowe pierniki wiszące na czerwonych wstążkach puzzle online ze zdjęciaRóżnokolorowe kamyki ozdobne puzzle onlineCzekoladki puzzle onlineMakowiec w bożonarodzeniowej oprawie puzzle online ze zdjęciaPierniczki bożonarodzeniowe puzzle onlineGuziki puzzle onlineKoktajle owocowo-mleczne puzzle onlineKompozycja z kolorowych plastrów galaretki puzzle online ze zdjęciaKompozycja z dojrzałych warzyw i owoców puzzle onlineDraże czekoladowe puzzle onlineSernik z truskawkami puzzle online ze zdjęciaCiasto czekoladowe z owocami puzzle onlineKompozycja z aromatycznymi przyprawami, ziarnami kawy i czekoladą puzzle onlineWędliny i sery puzzle onlineTruskawki puzzle online