Okrytonasienne - puzzle online

Okrytonasienne

Okrytonasienne, okrytozalążkowe (Magnoliopsida, Magnoliophyta; syn. Angiospermae) – grupa (klad) roślin naczyniowych pochodzących od wspólnego przodka żyjącego prawdopodobnie w okresie karbonu (350–275 mln lat temu) i stanowiących siostrzaną linię rozwojową w stosunku do nagonasiennych. Okrytonasienne charakteryzują się zredukowanym gametofitem oraz brakiem rodni i plemni. Sporofity są stadium dominującym. Organem służącym do rozmnażania generatywnego jest kwiat, często obupłciowy, w którym gamety wytwarzane są w słupku i pręcikach. Słupki powstają ze zrośniętych owocolistków, które osłaniają zalążki i rozwijające się nasiona (stąd nazwa grupy). Pręciki zbudowane są z nitki i główki. W główce występują najczęściej dwa pylniki. W pylnikach powstają mikrospory, z których następnie rozwijają się ziarna pyłku, które wytwarzają tzw. jądra plemnikowe (nieruchome plemniki).

W różnych systemach klasyfikacyjnych grupa zajmuje różną pozycję, przy czym najczęściej wyróżniana jest w randze gromady Magnoliophyta (np. system Cronquista z 1981, Takhtajana z 1997, Reveala z 1999). James L. Reveal w 2008 zaproponował klasyfikację uwzględniającą najnowsze koncepcje systematyczne (w tym system APG II) i opublikował system z okrytonasiennymi w randze klasy Magnoliopsida. W systemie Ruggiero i in. z 2015 Angiospermae mają rangę nadklasy. Od końca XX wieku, wraz z rozwojem wiedzy o filogenezie roślin obserwować można unikanie stosowania rang systematycznych dla tak dużych kladów roślin i rozwój nazewnictwa filogenetycznego bazującego na PhyloCode. Dla okrytonasiennych jako kladu zaproponowano nazwę Angiospermae (z dwóch najbardziej rozpowszechnionych i łatwo identyfikowalnych terminów naukowych ten nie posiada końcówki wskazującej na kategorię systematyczną).

Liczbę gatunków roślin okrytonasiennych szacuje się na ok. 300 tys.

Bukiet wielobarwnych róż puzzle online ze zdjęciaDekoracje spa puzzle onlineEgzotyczne koktajle na plaży puzzle onlineMonarch puzzle online ze zdjęciaOzdoby świąteczne puzzle online ze zdjęciaBukiet kwiatów puzzle online ze zdjęciaOzdobione kwiatami skrzypce puzzle onlineLilia wodna puzzle online ze zdjęciaTrzy kosze wiklinowe z jesiennymi owocami i kwiatami puzzle onlineTradycyjny chłodnik puzzle onlineKompozycja winna puzzle online ze zdjęciaŚwinka morska na łące z mleczami puzzle online ze zdjęciaHerbaciane róże puzzle onlineKompozycja kwiatów puzzle onlineMartwa natura z owocami i bukietem kwiatów puzzle onlinePszczoła miodna puzzle online ze zdjęciaMartwa natura z czerwonym winem puzzle online ze zdjęciaKompozycja przypraw puzzle onlineSurowe ciasto na pizzę puzzle online ze zdjęciaKiść winogron puzzle online ze zdjęciaMartwa natura puzzle onlinePizza puzzle online ze zdjęciaKróliki puzzle onlineFiliżanka kawy puzzle onlineKlasztor w Izvoru Mures (Rumunia) puzzle onlineMalwa puzzle online ze zdjęciaSzczenię puzzle onlineBukiet wielobarwnych róż puzzle onlineMartwa natura puzzle onlineRóżnokolorowe pomidory puzzle onlineZdrowe pestki i nasiona puzzle online ze zdjęciaSos pomidorowy w otoczeniu przypraw, oliwy i pomidorów puzzle onlineSłoiki miodu i propolisu puzzle online ze zdjęciaFiliżanka kawy otoczona gałązkami kwitnącej jabłoni puzzle onlineKwiat lotosu puzzle onlineBukiet bzu puzzle online ze zdjęciaKompozycja z przypraw korzennych i orzechów puzzle online ze zdjęciaKolorowe makaronowe kokardki puzzle onlineBukiet czerwonych i różowych kwiatów puzzle onlinerozetki puzzle onlineGerbera puzzle onlineRzeka Erriff (Irlandia) puzzle online ze zdjęciaSztuczne kwiaty puzzle onlineTulipany puzzle onlineCzarna herbata z suszonymi płatkami kwiatów puzzle onlineKompozycja z zieloną herbatą i gałązkami jaśminu puzzle onlineWiosenne kwiaty puzzle online ze zdjęciaBukiet ślubny z róż i orchidei puzzle online